Święto Przemienienia Pańskiego
Przemienienie Pańskie należy do 12 głównych świąt prawosławnych.
"Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem" (Мk 9, 2-4).
Chrystus z trzema Apostołami – Piotrem, Jakubem i Janem wspięli się na górę Tabor, gdzie miało miejsce Przemienienie Pańskie. Pojawili się tam biblijni prorocy Mojżesz i Eliasz, którzy mówili o zbliżającym się odejściu Chrystusa do domu Ojca. Potem zawisł nad nimi świetlisty obłok, z którego rozległ się głos: "To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie" (Мk 9, 7). Na górze Tabor Apostołowie uzyskali nowy, duchowy wzrok – i było im dane ujrzeć Światłość, która przemieniła Chrystusa. Wówczas to Zbawiciel po raz pierwszy zapowiedział Swą męczeńską śmierć i zmartwychwstanie, jednakże Apostołowie nie pojęli Jego słów. Natomiast sam Chrystus gotowił się już do poniżeń Golgoty i męczarni na krzyżu, ukazał więc trzem Uczniom chwalebne Swe Przemienienie, by mogli dać świadectwo Jego Boskości i dobrowolnego pójścia na Drogę Krzyżową.
Święto Przemienienia Pańskiego zgromadziło w tym roku w naszej cerkwi wielu parafian i ich gości, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach na Grabarce. Wierni przynieśli dziś do Cerkwi owoce, które zostały poświęcone przez proboszcza. To właśnie w okresie, w którym obchodzone jest Przemienienie Pańskie, po raz pierwszy jabłka, gruszki, czy śliwki zbierane są z drzew. Wierni zanieśli je do domów, gdzie po raz pierwszy je zjedli, a niektórzy będą z nich robić najróżniejsze ciasta, kompoty czy konfitury.