Aktualności

 • Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy

  W dniu dzisiejszym świętujemy uroczyście Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy - pierwsze święto z cyklu 12 Wielkich Świąt Cerkwi, gdyż kalendarz cerkiewny liczony jest od 1 września. W ludowej tradycji dzisiejsze święto nazywane jest Preczysta i kończy okres sprzątania pól po żniwach, a zaczyna czas orki i siewu.

  Więcej...
 • Święto ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela

  11 września 2022 r. Niedziela XIII po Pięćdziesiątnicy. Niedziela przed świętem Podwyższenia Krzyża Świętego. Dziś Cerkiew wspomina ścięcie głowy św. Jana Chrzciciela. W naszej parafii praktykuje się w tym dniu odwiedzanie grobów bliskich z ich poświęceniem i odprawiane jest nabożeństwo w kaplicy cmentarnej.

  Więcej...
 • Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy

  Zaśnięcie Bogurodzicy, Zaśnięcie Matki Bożej, Zaśnięcie Marii Panny – ostatnie w roku liturgicznym prawosławne święto z dwunastu wielkich świąt Kościoła prawosławnego. To święto nieruchome obchodzone 28 sierpnia.

  Więcej...
 • Przemienienie Pańskie

  Przemienienie Pańskie należy do 12 głównych świąt prawosławnych.

  "Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem" (Мk 9, 2-4).

  Więcej...
 • Pantelejmon 2022

  Więcej...
 • Pielgrzymka do Zaleszan

  Parafia Prawosławna w Siemianówce zorganizowała w dniu 30 lipca 2022 roku autokarową jednodniową pielgrzymkę do Zaleszan na święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej.

  W pielgrzymce uczestniczyli nasi parafianie z proboszczem ks. Walerym Piotrowskim z Matuszką Barbarą.

  Więcej...
 • Wszystkich Świętych

  Dziś I Niedziela po Pięćdziesiątnicy, inaczej zwana w naszej Cerkwi Niedzielą Wszystkich Świętych. Święto ku czci wszystkich świętych jest uwieńczeniem wszystkich trzech wielkich świąt, poczynając od „Zmartwychwstania Chrystusa”, przez Jego „Wniebowstąpienie” i „Zesłanie Ducha Świętego”.

  Więcej...
 • Konferencja matuszek

  16 czerwca 2022r. w parafii p.w. Św. Jerzego w Siemianówce odbyło się doroczne spotkanie Matuszek Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Każdego roku małżonki kapłanów spotykają się w różnych parafiach diecezji, aby zgłębić wiedzę teologiczną, dyskutować, wymieniać doświadczenia oraz miło spędzić ze sobą czas.

  Więcej...
 • Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów

  Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów to wydarzenie uważane za początek Kościoła, ustanowione jako święto w IV wieku, dlatego zalicza się je do Dwunastu Wielkich Świąt Cerkiewnych i celebruje przez trzy dni. Podczas głównego nabożeństwa wierni oraz duchowni po raz pierwszy od Wielkanocy klękają i oddają pokłony Bogu.

  Więcej...
 • Święto Patrona

  W dniu pamięci Św. Wielkomęczennika Jerzego w Parafii Prawosławnej w Siemianówce Świętej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Surel (proboszcz parafii w Narewce) w asyście przybyłego duchowieństwa.

  Więcej...
Script logo