Aktualności

 • Pantelejmon 2021

  W dniu 9 sierpnia Parafia Prawosławna w Siemianówce świętowała pamięć Św. Wielkomęczennika Pantelejmona, patrona Cerkwi cmentarnej.

  Więcej...
 • Wszystkich Świętych

  Dziś I Niedziela po Pięćdziesiątnicy, inaczej zwana w naszej Cerkwi Niedzielą Wszystkich Świętych. Święto ku czci wszystkich świętych jest uwieńczeniem wszystkich trzech wielkich świąt, poczynając od „Zmartwychwstania Chrystusa”, przez Jego „Wniebowstąpienie” i „Zesłanie Ducha Świętego”.

  Więcej...
 • Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów

  Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów to wydarzenie uważane za początek Kościoła, ustanowione jako święto w IV wieku, dlatego zalicza się je do Dwunastu Wielkich Świąt Cerkiewnych i celebruje przez trzy dni. Podczas obrzędów religijnych Pięćdziesiątnicy (używa się też takich określeń jak Siomucha i Trójca) używa się szat liturgicznych w kolorze zielonym, ponieważ w tradycji prawosławnej symbolizuje on Ducha Świętego.

  Więcej...
 • Święto Wniebowstąpienia Pańskiego

  Święto Wniebowstąpienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. W tym roku Prawosławni obchodzą je dziś, tj. 10 czerwca.

  Więcej...
 • 15-lecie święceń kapłańskich ks. Walerego Piotrowskiego

  W dniu Wniebowstąpienia Pańskiego 1 czerwca 2006 roku, J.E. Metropolita Sawa udzielił święceń kapłańskich ks. Waleremu Piotrowskiemu.

  W związku z powyższym, po zakończeniu dzisiejszej, niedzielnej Św. Liturgii, parafianie Parafii Prawosławnej w Siemianówce złożyli życzenia z okazji jubileuszu 15-lecia święceń kapłańskich ks. prot. Walerego Piotrowskiego.

  Więcej...
 • Niedziela Antypaschy

  Dziś, tydzień po święcie Zmartwychwstania Pańskiego, w Niedzielę Antypaschy, zwanej też Przewodnią (Prowady), spotkaliśmy się na cmentarzu i cerkwi cmentarnej, by wspominać swoich bliskich, którzy odeszli. Uczestniczyliśmy w nabożeństwie połączonym ze święceniem grobów.

  Więcej...
 • Święto Patrona

  W dniu pamięci Św. Wielkomęczennika Jerzego w Parafii Prawosławnej w Siemianówce Świętej Liturgii przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski w asyście przybyłego duchowieństwa.

  Więcej...
 • Wielkanocny Poniedziałek

  Zmartwychwstanie Chrystusa to jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym. W wielkanocny poniedziałek po nabożeństwie wierni odwiedzają najbliższe rodziny.

  Więcej...
 • Wielkanoc

  Dziś obchodzimy Wielkanoc. W nocy w cerkwi sprawowane były kolejno – nabożeństwo północy (połunocznica), jutrznia paschalna (zautrennia paschalna) oraz paschalna Liturgia św. Jana Złotoustego.

  Więcej...
 • Wielka Sobota

  Święcenie pokarmów i odwiedzanie Grobu Pańskiego to główne wydarzenia Wielkiej Soboty.

  Więcej...
Script logo